Biztonságban akarták tudni az ügyet, vagyis meghozottnak a döntést, mielőtt még Trump hivatalba lép, és elkezd megint garázdálkodni.
Így is lesz: most pénteken fogják bejelenteni, hogy az USA felfüggeszti a vízumkényszert román állampolgárok számára. Tíz nappal azt megelőzően teszik meg a bejelentést, hogy megkezdi második elnöki mandátumát Donald Trump.
Hogy a félelem nem alaptalan, azt – Trump előző államelnöki mandátuma alatti folyamatos kártékonykodásán túl – az is mutatja, hogy a második beiktatása előtt álló elnök már most, ezekben a napokban is sok témában gerjeszti a feszültségeket. Mégpedig az USA saját szövetségeseit fenyegeti, akár katonai eszközök bevetésével is, legyen szó Grönland megszerzéséről, vagy épp Kanada USA-hoz való csatolásáról. És az itt mindegy, hogy Trump valószínűleg leginkább showelemként dobálja be ezeket az őrültségeket, a támogatóinak etetésére, miközben valójában a fő célja a második mandátuma során a nagytőkés támogatóinak segítése, saját klánjának gyarapítása, valamint a jogállam lebontása lesz. Mivel akár komolyan gondolja a mindenféle vadulásait, akár csak imázsépítés, manipuláció, azok mindenképpen károsak, továbbá kiszámíthatatlanná teszik ezt a nagyhatalmat.
Szóval épp ezért már hetekkel ezelőtt jelezte a román fél, hogy mindenképp szeretné a vízumkényszer feloldásáról szóló döntés meghozatalát, és annak bejelentését is letudni, még Trump hivatalba lépése előtt – ha ugyanis ezt követő időpontra tolódna, akkor ez is bizonytalanná válna. És a leköszönő amerikai demokrata adminisztráció így is tett: január 10-én az amerikai belbiztonsági minisztérium washingtoni székhelyén jelentik majd be a kedvező döntést, és azt is, hogy az pontosan mikor lép érvénybe. A képen az eseményre szóló meghívó látható, amelynek illusztrációja, hogy Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter találkozik Dan-Andrei Muraru amerikai román nagykövettel, az USA belbiztonsági minisztériumának székhelyén.
A lényeg, hogy a vízummentességi programhoz való csatlakozással a román állampolgároknak többé nem kell az Egyesült Államok külképviseleteire utazniuk, ott meghallgatáson részt venniük, iratokat beszerezniük, így az eljárás sokkal olcsóbb és rövidebb lesz, neten intézhető. A jelenlegi vízumot felváltó utazási engedély két évig lesz érvényes, abban az időszakban korlátlan számú be-/kiutazást biztosít az Egyesült Államokból, illetve az Államokba, és egyszerre legfeljebb 90 napos látogatásra használható. A Vízummentességi Programban részt vevő országok azon állampolgárainak, akik az Egyesült Államokba kívánnak utazni, regisztrálniuk kell az ESTA (Electronic System for Travel Authorization) rendszerbe, mielőtt az Egyesült Államokba utaznának, és meg kell felelniük számos jogosultsági követelménynek. Ezt követően online kérhetik az engedélyt, aminek ára 21 dollár. A vízummentesség várhatóan márciusban lép életbe.
Fontos ugyanakkor, hogy aki akar, továbbra is kérhet amerikai vízumot, a szokott ügyintézéssel. Annak előnye, hogy általában 10 évre adják, azaz jóval tovább érvényes, mint a vízum nélküli beutazási engedély, továbbá 3 hónap helyett 6 hónapos maximális ott-tartózkodásra jogosít. A vízum ára 185 dollár. Tehát mindenki választhat, melyik megoldást szeretné.
A washingtoni kormányzat döntése nyomán Románia a 43. résztvevője az amerikai vízummentességi programnak. A 2024-es pénzügyi évben a román állampolgárok 80596 B1/B2 típusú vízumkérelmet nyújtottak be világszerte, ami majdnem kétszerese az előző pénzügyi évben benyújtott kérelmek számának. Románia egyesült államokbeli nagykövetsége szerint az amerikai diplomáciai és konzuli hivatalok több mint 78000 B1/B2 vízumot adtak ki e kérvények nyomán, ami rekordnak számít.
És hogy a vízummentesség bevezetése csak akkor szokott megtörténni, ha az USA-nak érdeke ez, és ha a kedvezményezett országgal megfelelően szoros az együttműködése? Hát persze. De hiszen ez természetes. A Vízummentességi Program úgy is felfogható, mint biztonsági partnerség az Egyesült Államok és a szóban forgó országok között, amely lehetővé teszi ezen államok állampolgárai számára, hogy vízum nélkül utazzanak az Egyesült Államokba turisztikai vagy üzleti céllal, akár 90 napra. A program fontos eleme a terrorizmus és a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelem, beleértve az illegális migrációt is, amely állandó információcserét tesz szükségessé a részt vevő országokkal. A programot az amerikai Nemzetbiztonsági Minisztérium futtatja, a Külügyminisztériummal együttműködve.
Más okokból ugyan, de márciustól ugyanakkor az Egyesült Királyságba is beutazási engedély kell majd. Ez persze már nem könnyítés, hanem nehezítés, és az oka a brexit. Az utóbbi engedély 10 fontba kerül majd.