Négy választás is lesz idén Romániában: összevont helyhatósági és európai parlamenti választások, aztán elnökválasztás, végül hazai parlamenti választás. Amúgy is lehet dilemma, hogy kire szavazzunk, de ez magyarként egyből kettős dilemma: kire voksoljunk, és egyáltalán maradjunk-e évtizedek után még mindig az etnikai alapú szavazás kerítésén belül?
Ám mindez csak egy pillanatig dilemma – a kicsit is tájékozott és gondolkodó magyarnak is rögtön mutatja az utat az alapvető logika. Most egy nagyon kevés háttér jön, aztán a végkövetkeztetések. (Továbbá pár fotóm a 2004-es államfőválasztásról, amikor abba a szavazókörzetbe, ahol én is voksoltam, betévedt egy macskakölyök, és a választási bizottság elnöke is örömmel fogadta, javaslatomra az urnára is feltette, és utána is marasztalta, hogy melegedjen a kályhánál.)
Tény, hogy ma már a premisszánk az az adott valóság, hogy ma már az összes romániai magyar párt csak a fideszmaffia kiszolgálója, és ezek a pártok önmaguk javán kívül semmi mást nem követnek. Hogyan jutottunk ide?
Nos, kezdetben a Fidesz azzal próbálkozott, hogy kiüsse a nyeregből az RMDSZ-t – amely akkoriban még nem volt Orbánék szekértolója –, és helyettesítse olyan párttal, amely teljes mértékben Orbánéktól függ, és az ő kiszolgálójukként azon keresztül tud majd a Fidesz Romániában is üzletelgetni, kilentúrát építeni, román pártokkal is bizniszelni, sőt, az itteni bábpártja révén beleszólni a romániai pártok által hozandó egyes döntésekbe. Vagyis ezzel is meg akarta erősíteni a saját hatalmának bebetonozását, és ezt Magyarország határain túlra is kiterjeszteni. (Ugyanezt műveli a Magyarországgal szomszédos többi államban is.) Ezért a Fidesz konkrétan létrehozott egy másik romániai magyar pártot, az MPP-t, ám ez nem lett sikeres. Aztán helyette létrehozta a EMNP-t is, ám ez sem lett sikeres. Úgyhogy végül egyszerűen megvásárolta magának az RMDSZ-t is, persze lopott közpénzből, és illegálisan.
Így a Fidesz most az összes romániai magyar párt révén is jelen van Romániában: a parkolópályára tolt két zsebpárt, az MPP és az EMNP, amelyeket költséghatékonysági szempontok miatt végül fuzionáltatott, és az államban minden szinten jelen lévő RMDSZ is Orbánék kesztyűbábja. Szóval ma már az összes romániai magyar párt egyrészt a saját klientúrájának megélhetését biztosító vállalkozás, és abszolút nem a magyarság képviselője, másrészt mindegyik teljesen Orbánék kitartottja: sokan még ma sem tudják, pedig már rég az az RMDSZ is, az MPP ráadásul előzőleg az RMDSZ-szel kötött kamuszövetséget, ami a választóknak szánt szemfényvesztés volt, és ott van még az EMNP és ugyanaz az MPP, amelyek szövetségre léptek, majd összeolvadtak, megalakítva az EMSZ nevű másik semmit. Pontosabban a közösség számára semmit, a maguk számára pedig etnobiznisz profilú magánvállalkozást és kifizetőhelyet.
Mindezek miatt mostanra nemcsak igazi képviselet nélkül maradt a romániai magyarság, hanem ezek a klikkek egyenesen az akadályai lettek a céljaink követésének.
Viszont amúgy is rég ideje már azt megérteni, hogy a legfőbb minősége egyetlen embernek sem a nemzetisége – hanem a fontosabb például a fejlődés. És ennek szintén gátjai ma már ezek a régente jobb sorsra érdemes, tisztábban indult, de mára teljesen lezüllött nemzetiségi pártjaink.
Aki harmincnégy év türelem és folytonos csalódás után immár képes megérteni, hogy - bár fontos a nemzetiségünk, de – ez is egy doboz, amiben nem lehet örökké üldögélni, főleg, hogy teljesen magára hagyták benne a közösséget a "saját" politikai formációink, sőt, bezárták oda, az immár haladáspárti erőkre szavaz.
És már csak azért is, mert a fent vázoltakon kívül egyébként is előretörőben vannak Európában és Romániában is a szélsőséges (úgymond konzervatív, de valójában mindenféle ideológiától mentes) maffiák. Ezek megállítására, de meg amúgy is csakis a liberális demokrácia erői a megfelelőek. (Egyébként meg minden demokrácia alapja a liberális értékrend, csak ilyen alapú létezik, a világon mindenhol, a liberális alapokon áll a mai demokrácia, amelyik meg nem azon áll, az nem demokrácia, akkor sem, ha annak látszatát kelti és azt hazudja magáról.) Már ha egyáltalán még van bármi, ami megfelel.
Szóval az euroatlanti szabad világot fenyegető, belső áruló erők előretörése miatt ezúttal nem jó opció a távolmaradás, vagy az érvénytelenített szavazócédulák bedobása – ami néha, más konjunktúrákban rendben szokott lenni. Máskor én is csúcsra járattam ilyesmit, ennek előkészületeiről itt lehet olvasni, magáról a szándékosan érvénytelenített, ugyanakkor aranyossá tett szavazásról ide tettem fel a fotóriportomat, a végjátékáról meg itt lehet tájékozódni.
Ám most az egyre arcátlanabbul és erőszakosabban kártékonykodó maffiákat kell már megint megpróbálni megállítani, az összes idei voksoláson. Ami – ha tetszik, ha nem – csakis lib-dem erőkre leadott, érvényes voksokkal lehetséges. Ilyen pedig a Cioloş-féle REPER, vagy éppen az USR
– ez utóbbi csak akkor, ha az embernek nem jut eszébe más. És nekem e kettőn kívül nem jut.
2024. június 9. – helyhatósági és európai parlamenti választások
Ez tehát az egyértelmű válasz(tás)om az uniós voksoláson: vagy a REPER, vagy az USR.
Ám fontos tudni, hogy míg a REPER külön indul, az USR ezúttal választási szövetség része. Az Egyesült Jobboldal Szövetség, vagyis Alianța Dreapta Unită (ADU) néven kell majd keresni a szavazólapokon, már ha nem a REPER-t választjuk. Ugyanis három párt, az USR, a PMP és az FD épp azért hozta létre ezt a választási szövetséget, vagyis az ADU-t, hogy együtt induljanak az összes idei választáson. És így több szavazatot szerezzenek. Szóval már az EP-választáson is vagy az ADU, vagy a REPER a haladást, fejlődést kívánók, és a szélsőségesek előretörésének megakadályozását akarók helyes választása.
Az ezzel egyidőben tartandó helyhatósági voksolásokon természetesen helyspecifikusabb is, hogy minek a választása jelenti legkevésbé a visszahúzást. Ám aki jót akar a saját településének és megyéjének is, az eleve nem szavaz a legbutábbak voksaiból élő AUR-ra, vagy az ugyanilyen SOS-re. Sem a PSD-PNL-re, amelyik már megint kollaborál, egyszerűen elárulva ezzel a választóit, és a saját ígéreteikkel is megint szembe menve, ráadásul össze sem tartoznak. Hasonlóképpen ki van zárva tehát a közösségünket évtizedek óta zsaroló és becsapó, manapság már rajtunk élősködő két magánvállalkozás, az RMDSZ és az EMSZ is. Szóval akkor mi marad? Ugyanaz, mint az előbbi esetben: a helyhatósági választásokon vagy a REPER, vagy az USR, pontosabban az ADU nevű szövetség. Amely megyékben és amely településeken azonban teljesen külön indul a PNL, sőt, a PSD ellenében is, ott mérlegelendő, hogy a PNL-re voksoljon az ember, és ez is teljesen vállalható, hasznos voks lehet.
2024. november 24. és december 8. – államfőválasztás, két fordulóban (kezdetben a kormánykoalíció, előrehozta ezt, a szokásos decemberről szeptemberre, aztán mégis visszavitte év végére)
Az első fordulóban szintén lehet ez, amit vázoltam fennebb, a másodikban pedig megint jönne a kisebbik rosszra való voksolás. De csak jönne - ám idén először annyira gyenge a választék, hogy csak rossz választás van. Senkire nem lehet jó szívvel szavazni (de ezt már megszokhattuk), de ezúttal még olyan sincs, akire nyugodtan adhatnánk egy protestvoksot. Itt én érvénytelenített szavazólapot fogok leadni.
Tudni kell, hogy az államfő ki nem mondott legfontosabb feladata az, hogy az euroatlanti együttműködések pályáján tartsa Romániát. Amelyről hajlamos lenne lerángatni az országot a PSD is, de most már ráadásul az AUR és az SOS is, nem beszélve tehát a Magyarországot és Európát is eláruló Fidesz itteni bábjairól, az RMDSZ-ről és az orbáni pénzforrások elapadása miatt már alig létező EMSZ-ről. Szóval az utóbbi évtizedekben kialakult az a struktúra, hogy az önkormányzati, az EP- és a parlamenti választásokat nyeri, aki nyeri, ez változhat – ám az elnökválasztáson mindig egy olyan győz, aki megtartja Romániát a NATO és az EU szövetségesének. (Szerintem egyébként igenis valamiféle külföldi, bizalmas megállapodások által is megtámogatva van ez így – de ez csak jó nekünk, szuverenitás ide, vagy oda, inkább ez, mint az euroatlanti útról való letérés, és Moszkva, meg Peking után való menetelés).
Na most: a PSD-s Ciolacu ugye eleve a legrosszabb választás, fel sem merül. Úgy tűnhet, a PNL-s Ciucă megfelelhetne valamelyest ennek a feladatnak, de csak valamelyest, mert azért nem sok jót ígér az, hogy szövetkeztek a PSD-vel, ráadásul már másodszor, további ráadásul megint pont a saját addigi retorikájuk ellenében téve ezt. És maga Ciucă egy arctalan gumiember, továbbá egy imposztor, aki még a külföldi katonai szerepvállalásairól is hazudott. Azt gondolhatnánk, a lehetséges kínálatból akkor jelenleg már sokkal jobban megfelelne a feladatnak Geoană. Aki már eleve a NATO csúcsvezetéséből érkezne, ám aki régebben pont PSD-s volt, vagyis épp a másik oldalon állt. Nyakig merült a legkártékonyabb romániai maffiapárt ügyeibe, ezért abszolút vállalhatatlan ma is. Továbbá Ciucă egyszerűen nem rendelkezik semmilyen politikusi arcéllel, karizmával, államfőivel meg végképp nem, ám a dörzsöltebb és tapasztaltabb és főleg sokkal önjáróbb Geoană esetében mindez megvan, csakhogy a cizelláltabb bűnöző arcéle ez.
Ki van még? Adódna az USR-s Elena Lasconi. Ám ő sajnos már régebben leszerepelt, bizonyítva, hogy a haladáspártisága csak látszat. Hiszen annak idején a legvisszahúzóbb erők által eröltetett (és végül megbukott) "családpárti" kamunépszavazás mellett kampányolt, őskonzervatív szövegeléssel, most pedig az államfői kampányában finoman penget nacionalista húrokat, közben liberálisnak mondott párt jelöltje. Szóval gyenge színház, köszi, nem - majd ha Lasconi megbukik, és az USR esetleg (de ennek egyre kisebb az esélye) kitermel magából egy elfogadható, hiteles személyiséget.
Ugye Kelemen Hunor szóba sem jöhet, hiszen a magyar ügyeink fő elárulójának és akadályozójának, vagyis az RMDSZ-nek az elnöke és államfőjelöltje. Amely RMDSZ ráadásul kétszeresen kártékony erők szolgálója: Romániában a PSD kitartottja, Magyarországról pedig a Fidesz itteni kesztyűbábja.
Van még Gheorhge Simion, az AUR részéről, meg Diana Șoșoacă, az SOS-től, de remélem, arra nem is kell kitérni, miért nem is jön szóba ez a két hazaáruló, moszkovita pojáca. És indul még vagy hét olyan jelölt, aki teljesen esélytelen, velük itt nem is foglalkoznék - ők nem az esélytelenségük miatt lennének rossz választás, hanem azért, mert nem képviselnek senkit, semmit, nem nyújtanak semmit.
2024. december 1. – parlamenti választás (igen, a két elnökválasztási forduló között, és igen, a román nemzeti ünnepen)
Aztán a parlamenti választásokon megint egyértelműen az az érvényes vezérelv, ami az EP-választások esetében. Tehát aki az előrevivő erőket akarja támogatni, az vagy a REPER-re szavaz (amelyik azonban nem fog bejutni a bukaresti törvényhozásba), vagy az ADU nevű pártszövetségre (amelyik biztos bejutó). Sőt, ha az ADU elég jó eredményt ér el, akkor esetleg valahogy kormányra is kerülhet, a PNL-vel együtt. És így esetleg ellenzékbe szorulhat a PSD. Természetesen ez lenne a legjobb. Ám ehhez valóban jó sok szavazatot kell gyűjtenie az ADU nevű szövetségnek. Ha ez nem sikerül, akkor megint a PSD lesz a fő kormányerő, és a PNL a segédje.
Aki pedig a haladó erők támogatásánál fontosabbnak tartja, hogy megállítsuk a hazaáruló, moszkovita, zavaros és veszélyes AUR és SOS előretörését, az a PNL-re szavaz. Már ha a parlamenti választáson a PNL nem szövetségben indul a PSD-vel. (És most az a valószínűbb, hogy ott már külön fognak, bár még ez is változhat.) Amennyiben viszont szövetségben indul a PSD-PNL, akkor a vállalható és előremutató opciók közül egyértelműen kiesik a PNL is. A Fidesz romániai proxipártjai pedig eleve szóba sem jönnek.
És akkor megint marad a bejutásra amúgy esélytelen, de legtisztább REPER, vagy a ma már nem annyira tiszta, de biztos bejutó, és parlamenti pártok közül mégis egyértelműen a legtisztább és leginkább haladáspárti USR, amely jelenleg az ADU szövetség tagja, így a szavazólapokon az ADU-t kell majd keresni.
Kellemes pecsételést mindenkinek!