Blogosz

MESE NINCS.

Felrobbant: semmis az elnökválasztás, megismétlik!

2024. december 06. 14:47 - BlogoszEditor

Néhány perccel ezelőtt semmisnek nyilvánította az Alkotmánybíróság az államfőválasztás első fordulóját, így azt meg kell ismételni.

Most nagyon sokesélyes lett minden, pár nap múlva látunk majd tisztábban. Addig is ajánlom a november 27-i posztomat, a közösségi médiából, amiben az volt a fő tétel, hogy ez fog történni - csak végül nem aznap robbant a bomba, hanem most. Meglátjuk, az ott felsoroltakból mi válik még valóra...

Bár valószínűleg így már nem minden, mert közben azért voltak átrendeződések is, a választási preferenciákban is, közben a parlamenti választások után koalíciós tárgyalások is zajlanak. Mindez esetleg jót tehet Lasconi újraindulásának. Na de majd meglátjuk. Az az egyik oldala, hogy Georgescu kiesett. Ám ha nem tiltják meg neki, és ha teljesíti a feltételeket, akár újra indulhat is. De a másik oldala, hogy így Lasconi is kiesett, aki a kínálatból akkor is a legjobb elnök lett volna - és lenne -, hogyha ez az egész Georgescu-dolog nem történik meg. Megeshet, hogy ugyanaz lesz a vége, ahonnan indultak a trükközések, azaz Ciolacu-Simion döntő. De nagyon nőhetnek Lasconi esélyei is. Azt se feledjük, hogy miután a harmadik helyre szorult vissza, Ciolacu elsőre azt nyilatkozta, hogy ő már nem is akar indulni, elfogadja Lasconi döntőbeli megmérkőzését – aztán arra helyesbítette, hogy „fehér asztalnál” nem akar visszakapaszkodni, sejtetve, hogy más fejlemények esetén mégis megpróbálja újra, hogy államfő lehessen. Hát, most nagyon átrendeződhetnek az esélyek

És nem lehet mindent ugyanúgy megismételni, ez kizárt. Kérdés még, hogy mi lesz, de ha valóban nulláról indul újra, akkor új jelöltek is jöhetnek. A PNL részéről például Ilie Bolojan. Aki már felkészültebb jelölt, és jobb is. És/vagy új szövetségek alakulhatnak, egy-egy haladóbb jelölt mögé beállva.

A parlamenti választásokon való indulás már nem kötelezi az összes párt egy-egy képviselőjét arra, hogy a pártja esélyeit javítandó elnökjelöltként is végigbohóckodja a kampányt, egyúttal széttagolja az államfőjelöltek mezőnyét. Sok-sok újdonság és kavarás várható e pillanattól.
Az is lehet, hogy csak sokára lesz az új államfőválasztás, akár márciusig is kitolódhat.
Egyébként nagy esélyét látom annak, hogy - más tényezők mellett - az is szerepet játszott a PSD által uralt Alkotmánybíróság döntésében, hogy Lasconi államfővé válását megakadályozzák, és ha lehet, a parlamentben is ellenzékben tartsák az USR-t. Jobban járt volna az ország olyan kormánnyal, amilyen, és egy olyan elnökkel, akit az USR adott. Így azonban szerintem Lasconi újabb felfuttatása még nehezebb lesz. Hacsak be nem áll mögé több párt, főleg a PNL. Aminek kicsi az esélye.
Azt gondolom, a nagyobb pártok, vagyis a PSD, a PNL és az RMDSZ, közösen - az alkotmánybírósági embereik révén - két legyet ütöttek egy csapásra: kiejtették a nemzetbiztonságra veszélyes Georgescut, valamint kiejtették a saját magukra, vagyis az establishment legrégebbi pártjaira veszélyes USR-s Lasconit is.
Sőt, szerintem az utóbbi volt a fő cél. A nemzetbiztonsági veszély is valószínűleg tényleg létezett, létezik - de arról előre is tudtak, valamint annak a felnagyításával készítették elő Lasconi kigolyózását.
Csak Georgescu miatt nem tették volna meg, hogy lenullázzák az egészet. Ahogy konkrétan NEM IS TETTÉK MEG. Ráadásul már eddig is megtehették volna, ha csak emiatt ismételtetni akartak volna, sőt, már előzőleg is üléseztek e témakör miatt is.

Továbbá a saját maga által elrendelt újraszámlálás után ugyanez az Alkotmánybíróság egyszer már JÓVÁHAGYTA az első forduló eredményeit, a külföldi beavatkozással kapcsolatos CSAT-anyagokról pedig akkor is tudott, amikor meghozta a jóváhagyási döntését. Azóta e tekintetben csak annyi történt, hogy a CSAT-anyagok titkosítását feloldották a közvélemény számára, hogy a médiában is járhasson egy kört mindez.

És ilyen alapon a parlamenti választásokat is meg kellene ismételni - hiszen Georgescu semmiből jött népszerűsége révén oda - ugyancsak a semmiből - bejutott az őt támogató párt, a POT.

Láttunk már hasonló mérvű, durva diverziókat az állam vezetői részéről. Amikről azt gondolnánk, összeesküvés-elméletek, ha nem a saját szemünk előtt zajlottak volna le. Hogy mást ne mondjak, ott volt a forradalom eltérítése, aminek akkoriban mi is lépre mentünk néhány hétig, vagy ott volt a marosvásárhelyi fekete március, meg ott voltak a bányászhadjáratok. Szerintem ebbe a sorba illeszkedik ez is.

*

(November 27, 19:31
Holnap robbanhat a bomba. 💥 Egyes hírek szerint csütörtökön:
  1. Az Alkotmánybíróság semmisnek nyilvánítja az államfőválasztás első fordulóját, így azt meg kell ismételni.
  2. Călin Georgescut kizárják a versenyből.

Ami szintén állítólagos, és aminek bekövetkezte egy fokkal méginkább bizonytalan:

  1. A megismételt első forduló előtt Elena Lasconi (USR) javára eleve vissza fog lépni Nicolae Ciucă (PNL).
  2. A második elnökválasztási fordulóban így Elena Lasconi indul majd jobb eséllyel, Marcel Ciolacu (PSD) ellen.

Huh. Meglátjuk, valóban így lesz-e. Nekem gyanús, hogy azért a PSD-s Marcel Ciolacu is jó eséllyel fog újra megmérkőzni. Ha egyáltalán így lesz, és ha egyáltalán eleve így dönt a PSD által uralt Alkotmánybíróság.

Minden esetre sok a gyanús elem:

  1. A PSD eleve elfogadta, hogy a jelöltje, Marcel Ciolacu nagyon kis szavazatkülönbséggel kiesett az első fordulóban. Ez már eleve furcsa volt, a PSD-re nem jellemző ez, ráadásul ilyen nagyon kis szavazatkülönbségnél szinte kötelező újraszámlálást kérni. Így olyan érzést hagyott, hogy valamire készülnek még.
  2. Az Alkotmánybíróságnál sem a PSD óvta meg a választásokat, hanem két zsebpárt két volt jelöltje, akiknek semmiképp nem lenne esélyük ismétlés esetén sem, az pedig szinte kizárt, hogy az elveik vezették volna ebben most őket. Valószínűbb, hogy a PSD megrendelésére lépték ezt meg, hogy a szóban forgó nagy maffiapárt látszólag csak alávesse magát az Alkotmánybíróság esetleges döntésének.
  3. Az Alkotmánybíróság holnap 11 órakor ül össze, a PSD-vel pedig jó viszonyt ápoló Klaus Iohannis államfő szintén holnap 14 órára összehívta a Legfelső Védelmi Tanácsot (CSAT), hogy szintén Georgescu ügyéről egyeztessenek. Megeshet, hogy az Alkotmánybíróság meghozza a döntést, és a CSAT beáll mögé, megideologizálni, megvédeni azt.
  4. Miért ennyi idő után történne mindez? Ha megtörténik, akkor szerintem azért vártak ki vele, hogy a Georgescu-ügy megtegye a hatását, a média is rákapjon, a közvélemény főleg, és látszólag erre reagálva lépjenek az állami szervek.
  5. Ha ez az egész bekövetkezik az azt fogja mutatni, hogy Călin Georgescu megjelenése, és az egész csak egy belülről felépített választási manőversorozat volt. Aminek lényege, hogy ha Georgescu és Ciolacu bekerül a döntő választási fordulóba, akkor a PSD-s Ciolacu simán nyer, "a demokrácia védelmében" - ha viszont nem kerül be Ciolacu a második fordulóba, akkor a Georgescu jelentette veszélyre hivatkozva megismételtetik azt, szintén "a demokrácia védelmében".
  6. Ez az egész már nem lenne jó, mert jelenleg úgy néz ki, hogy Călin Georgescut meg tudná verni a döntőben leghaladóbb erőt, az USR-t képviselő Elena Lasconi. Ugyanis kezd alakulni a többség Lasconi mögött. Ami a közbeeső parlamenti voksoláson is nagyot lendíthet az USR eredményein. Meg a PNL-én. És visszavetheti a PSD-t, meg a szélsőségeseket, az AUR-ral az élen.
  7. Ha ismétlés lesz, akkor mindez veszélybe kerül.

Szóval remélem, tényleg Putyin próbált meg beavatkozni, vagy legalább az itteni szövetségesei megpróbálták kiárusítani neki Romániát, Georgescuék és az AUR révén, és nem arról van szó, hogy a PSD által végrehajtott diverzió ez is. Remélem, "simán" csak történelmi léptékű orosz fenyegetés miatt van mindez, valóban, és nem a PSD kavar megint. Mint ahogy kavart mondjuk a forradalom idején, vagy a marosvásárhelyi fekete márciuskor, meg a bányászhadjáratokkor, meg még ezerszer. Légyszi, Putyin, te légy a háttérben, és ne a PSD.

És légyszi, ha lehet, ne is ismételjék meg az első elnökválasztási fordulót.

Ha megismétlik, az olyanszerű diverzió lesz, ahogy szintén az Alkotmánybíróság eleve kizárta a versenyből az amúgy kártékony Diana Iovanovici-Șoșoacát. És mindenek fölött ez a fejlemény azt mutatná, hogy még mindig, 35 év után is lehet hatalmasakat kavarni, azaz még ma sem stabil demokrácia Románia.)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://mesenincs.blog.hu/api/trackback/id/tr3918746436

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása