Íme amit ígértem: tegnapi fotók a Holdról, valamint teljesen amatőr felvételek a 2005. október 3-i napfogyatkozásról.
Ahogyan azt jeleztem, bizonyítást nyert, hogy egyszerű, teljesen köznapi digitális géppel is le lehet fényképezni az ilyen égi jelenségeket.
Holdfogyatkozás
Napfogyatkozás
Pár megjegyzés a látottakhoz
Eme bravúrfotózás során semmiféle extrát nem vettem igénybe. Mellőztem a teleobjektívet, a szűrőket és más efféle világi hívságokat. Naturalista módon, sallangmentesen közelítettem a témához. Meg is lett a hozadéka.
Az égi jelenségek ilyetén való megörökítése számos előnnyel jár. A készülék megvásárlásán kívül gyakorlatilag semmilyen befektetést nem igényel. Teljességgel mentesülünk mindenféle kiegészítő használatától. Nem szükséges továbbá expozíciós időkkel, mélységélességgel és hasonló zavaró tényezőkkel foglalkozni. Emellett olyan képeket eredeményez e minimáltechnika, amelyek - egyénien szürreális látványviláguk miatt - szabadon interpretálhatóak.
Egyetlen hátrányként talán azt tudnám megemlíteni, hogy az így készült fotókon gyakorlatilag nem látszik semmi.
Néhány tanács kezdőknek
Égitestek fotózásakor ne használjunk villanófényt. A fény ugyanis valóban 300.000 kilométert tesz meg másodpercenként (ezért ideális arra, hogy leküldjük pizzáért), de mire akárcsak a Holdig elérne, elcsavarog. Ráadásul a Hold átlagosan 385.000 kilométerre van a Földtől, így a villanófényüknek amúgysem lenne ideje visszahúzni a gépünkbe még a blende záródása előtt.
Bizonyos esetekben mégis alkalmazható a blicc. Ilyen például az, amikor eluntuk a sötétben való éteri fotózgatást és életet lehelve a külvilágba hirtelen fotóstársunkat szeretnénk terrorizálni a villanásokkal. (Ebben az esetben előzetesen győződjünk meg arról, hogy az alany csapásmérésének hatósugarán kívül tartózkodunk.)
Holdfogyatkozás megörökítésekor fölösleges állványt használni. Egyrészt úgyis csak rálépnénk - ami jelentősen csökkenti a termék átlagos használati idejét -, másrészt az állványról készített képek szinte sosem mozdulnak be, így megszüntetik az amatőrfotózás lényegét.
Szűrőt csak módjával használjunk a fényképezéshez. Alkalmazás előtt alaposan tiszítsuk meg mindenféle szennyeződéstől.
A kisebbekből a pillét ütögessük ki (ha már beleszáradt, tűvel szúrogassuk ki a rostából). A nagyobbakból a spagettimaradékot forró vízsugárral távolíthatjuk el a leggyorsabban. De legjobb, ha használat után mindig gyorsan elmossuk, így - amikor ez szükséges - mindig tiszta szűrővel dolgozhatunk.
Különös figyelmet igényel a szűrők éjszakai alkalmazása, ugyanis a sötétben könnyen melléönthetjük a tejet vagy a frissen főtt makarónit.
Éjszakai fotózás során megesik, hogy várni kell a megörökíteni kívánt jelenség bekövetkeztére. Ilyenkor például úgy üthetjük el az időt, hogy dúdoljuk azt a számot, amelyet nemrég hallottam az egyik zenetévén. A vérkomolynak szánt szerelmi dal refrénjének egyik releváns sorát idézem: "I like the way you look when the Sun goes down".
(Szabadfordításban: "tetszel nekem, ha lement a Nap". Más interpretációban "sötétben egész jól nézel ki".)